Šteniatka boxera

Boxer je inteligentný, veľmi rád sa učí a dokáže sa podriadiť a prispôsobiť novým situáciám, je vhodný pre rôzne druhy športu, od výcviku až po obratnosť. Už od doby šteňaťa potrebujú veľa pohybu, preto je potrebné mu ho zabezpečiť. Nie je na škodu prihlásiť šteňa boxera do psej škôlky a neskôr školy, bude to brať ako zábavné rozptýlenie a zároveň sa naučia sebakontrole. Šteňa boxera by si mali kupovať iba tí, ktorí sú schopní a chcú mu venovať láskyplnú, ale dôslednú výchovu.


Charakteristika plemena

Pôvod: Pomerne mladé plemeno je produktom 20. storočia. Nadväzuje však na tzv býkohryz, ktoré boli vyšľachtené pre boj s býkmi a medveďmi a na území dnešného Nemecka sa vyskytovali už v stredoveku.

Popis: Stredne veľký pes atletickej stavby tela, s mohutne vyvinutým svalstvom. Hlava s výrazne skrátenou, širokou a mohutnú ňucháčovou partií. Uši sa už nekupírujú, skôr menšie, priliehajúce k tvári. Telo kvadratické, s veľmi hlbokým
hrudníkom ( jeho hĺbka má zodpovedať polovici kohútikovej výšky ). Chvost nakrátko kupírovaný, nesený hore. Srsť krátka a hladká, žltej alebo žíhané farby s čiernou maskou.

Charakteristika: Živý, priateľský, otvorený pes, stále v dobrej nálade. Ako jediné služobné plemeno sa bez výhrad odporúčaný aj do rodín s deťmi, ktorým je najlepším spoločníkom. V prípade potreby však dokáže byť náležite ostrý, je výborným obranárom.

Zvláštne nároky: Je náchylný na prehriatie, neznáša dlhodobý pobyt na slnku ani v nevetranom priestore ( napr. automobilu ). Nesmie byť celoročne umiestnený vonku. V priemere sa dožíva len ôsmich až desiatich rokov.

Využitie: Obľúbený pracovný pes, dobrý strážca, ochranca aj sprievodca. Vynikajúci spoločník a rodinný pes.

Výskyt: U nás aj vo svete trvalo veľmi obľúbený.

Možná zámena: S Bulmastif, anglickým alebo americkým buldogom. Je však športového vzhľadu, štíhly, na dlhších nohách.

Boxer pes 30kg 57 - 63cm
Boxer fena 25kg 53 - 59cm