Bradáč stredný a veľký

Pôvod: Hoci sa dnes bradáče delia podľa veľkosti do troch samostatných plemien s osobitnými štandardmi, predkov majú spoločné s pinčami. Nimi boli stredne veľké zväčša drsnosrsté, málo elegantné sedliacke psy. správali sa prevažne v južnom Nemecku, ale vlastne aj v ďalších stredoeurópskych krajinách vrátane našej (kde ich nazvali stajňový pinče), ako univerzálnych pomocníkov v stajniach pri ničení nepríjemných hlodavcov aj pri strážení príbytkov, aj ako sprievodcov furmanov. K definovaniu plemena k nasledujúcemu vydeleniu veľkostných rázov do samostatnej podoby dochádzalo od 80. rokov minulého storočia.

Popis: Hrubosrstý kompaktný pes štvorcového formátu. Hlava mocná a pretiahnutá, opticky ju zväčšujú fúzy, ktoré vytvárajú dojem hranatosti. Uši sú vysoko nasadené, preklopené dopredu v tvare písmena V alebo malé vzpriamené stojace (skôr obvyklé kupírovanie uší je dnes u nás zákonom zakázané). Chrbát krátky, mierne sa zvažujúci, s ľahko zaokrúhleným zadkom. chvost vysoko nasadený a skrátený asi na tri stavce. Srsť drôtovitá, drsná a hustá, s typickými fúzmi a výrazným obočím. sfarbenie:** čierne, čierne korenie a soľ, u malých bradáčov aj černostříbřité a bielej.

Charakteristika: Veľmi temperamentný, bystrý a pozorný pes. Veľké bradáče sú pokojnejšie a rozvážnejšie, malé zasa o poznanie živšie a ubrechanejšie. Mimoriadne inteligentný, učenlivé, nebojácne psy športovej postavy aj ducha. Pohybujú sa radi a veľa, potrebujú vybiť svoj ​​temperament. Väčšinou sa vo výbornej kondícii dožívajú vysokého veku.

Zvláštne nároky: Bradáče sú psy ​​nenáročné na ubytovanie (v byte aj celoročne vonku), aj na bežnú starostlivosť. Je nutné ich však trikrát až štyrikrát ráz do roka trímovať, pretože bez úpravy srsti rýchlo strácajú svoju eleganciu a krásu. Všetky bradáče potrebujú dôslednú výchovu a výcvik od ranej mladosti, pretože ináč pri ich temperamente môžu nastať problémy (s privolaním, konflikty s inými psami a pod). Učia sa však ochotne a radi a pri troche snahy dva menšie rázy zvládne aj začiatočník.

Použitie: Všetky bradáče sú u nás pokladajú za služobné psy. Môžu skladať aj najvyššie skúšky z výkonu a zúčastňovať sa všetkých súťaží. Malý bradáč sa odporúča ako najlepší pes pre mladých, začínajúcich športových kynológov. práve výcvik tohto typu je u nás veľmi rozšírený, existujú špeciálne cvičisko a tiež súťaže a skúšky iba pre malé bradáče. Veľký bradáč sa hodí vzhľadom k svojej sile a nie celkom poddajnú povahu skôr pre skúsenejších kynológov. Stredné bradáče bývajú neobyčajne temperamentný, napriek tomu je možné zároveň s malými bradáče odporučiť športovo založeným ľudom aj ako výborných spoločníkov.

Všetky bradáče sú dobrí strážcovia.

Výskyt: Bradáče sú veľmi obľúbeným a často chované plemeno. U nás je najbežnejší malý bradáč, potom nasleduje stredný a nakoniec veľký.

Možná zámena: Neupraveného malého bradáča by bolo možné zameniť s veľmi vzácnym au nás sa nevyskytujúce opičím pinčom, ktorý však má výrazne skrátenú ňucháčovú partiu. Na výstave, kde je bradáč správne upravený, je zámena vylúčená. Veľký bradáč sa trochu ponáša na čierneho ruského teriéra (spolupodieľal sa na jeho vzniku). Ten však je väčší, pôsobí mohutnejším dojmom a necháva sa mu oveľa viac srsti, ktorá je mierne zvlnená.

malý bradáč 30 - 35cm
stredný bradáč 45 - 50cm
veľký bradáč 60 - 70cm