Ako vybrať kliešťa psovi alebo mačke?

Paraziti sú veľmi nebezpeční, pretože sú prenášačmi mnohých chorôb. Ak chodíme so psom do lesa, je takmer isté, že bude napadnutý kliešťami. Avšak týmto škodcom sa darí aj v parkoch.

Prečo sú kliešte nebezpečné?

Prisatí kliešťa spôsobuje podráždenie kože, môže vyvolať alergické reakcie. Ale najvážnejšie ochorenie s ťažkým priebehom je Lymská borelióza.

Vzhľadom na niekoľko pretrvávajúcich povier ohľadom “zaručených” metód na odstraňovanie prisatých kliešťov je potrebné jasne uviesť, že:

  • prisatého kliešťa sa nemá potrieť mastným krémom alebo olejom (v smrteľnej kŕči naopak vylučuje infikované sliny do ranky)
  • v žiadnom prípade sa kliešť nemá vytáčať ” proti alebo v smere hodinových ručičiek “
  • kliešť sa nemá stláčať či ho vyštípavať nechtami alebo dokonca vykusovať zubami.

To sú naopak veľmi riskantné spôsoby odstraňovania kliešťov, ktoré môžu viesť k nákaze.

Ako odstrániť kliešťa?

Odstránenie kliešťa je jednoduchá vec, ak viete ako na to. Najlepším odporúčaním na odstránenie kliešťov u psov je použiť pinzetu alebo komerčne dostupné zariadenie na odstraňovanie kliešťov a kliešť vytiahnuť. Nedotýkajte sa kliešťa, pretože choroby môžu byť prenosné na človeka. S pinzetou chyťte kliešť čo najbližšie pri hlave, nekrúťte s ním a vytiahnite ho rovno hore. Miesto uhryznutie by malo dezinfikovať peroxidom vodíka. Ak miesto zostalo červené a podráždené aj druhý deň, mali by ste ísť k veterinárovi.

Postup odstránenie kliešťa zo psa alebo mačky je rovnaký ako u človeka. Zvieratá sú ale nepokojné, nie je preto spravidla možné tri minúty kliešťom kývať zo strany na stranu. Preto je potrebné zvoliť rýchlejší spôsob - silnejší ťah.

Dôležité je kliešta nerozmáčkať a ranu potom vydezinfikovať najlepšie prostriedkom na báze jódu, teda napríklad jódovou tinktúrou alebo Jodisol.

Na trhu sú komerčne dostupné prípravky, ktoré účinne predchádza prisatie kliešťov a ďalších parazitov (napríklad antiparazitný obojok kiltix). Sú tiež prevenciou voči parazitom ako sú blchy, takže ich použitie je veľmi prospešné.